Seiza!

Vad seiza är och att sitta i mörkret.

Den traditionella och formella sättet att sitta i Japan heter seiza.
Seiza på barnträningar? Ja, definitivt!
Alla träningar börjar med att barnen ställer sig på ett led och efteråt, en efter en, sätter sig ned i en seiza position. Tanken är att man sitter rakryggad och händerna vilande på knäna. När ordet ”mokuso” sägs av senpai/sensei betyder det att man sluter ögonen och genom andningen fokuserar man just på ögonblicket och släpper allt annat. Efter några minuter hörs instruktionen ”mokuso yame”; öppna ögonen och börja träningen med full fokus!

Seiza utförs både innan träningen börjar och efter att träningen avslutats. I seiza kan man sitta mellan 1 och 10 minuter.

På bilden sitter KK Glädjens barn i seiza med släckta ljus och fokuserar på andningen och närvarar i ögonblicket. Efteråt berättar barnen för senpai Patricia vad som var roligast på träningen. Träningen avslutas alltid med mycket glädje. Glädjen, vilket passande namn för vår klubb eller hur?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: